ŻŁOBEK NA POLNEJ

Aktualności

...postanowiliśmy zabawić się w projektantów mody i stworzyć kilka niezapomnianych kreacji na bal.

Korzystając również z tanecznego i muzycznego nastroju wykonaliśmy grzechotki z talerzyków jednorazowych oraz fasoli. Dzięki temu poznaliśmy również właściwości ziaren fasoli.

Tuż po „Dniu kota” w Żłobku obchodziliśmy „Dzień dinozaura”. Oglądaliśmy albumy, gdzie mogliśmy zapoznać się z wyglądem tych prehistorycznych zwierząt. Oprócz obrazków bawiliśmy się również figurkami przedstawiającymi dinozaury oraz dopasowywaliśmy je do odpowiednich sylwet. Zapoznaliśmy się także ze szkieletem tyranozaura. Szukaliśmy małych „dinusiów” w materiale dotykowym, a na zwieńczenie tego niecodziennego święta wykonaliśmy własne skamieliny z wykorzystaniem muszli i masy solnej.

Niezwykłą atrakcją towarzyszącą „Dniu dinozaura” było wykonanie doświadczenia, które obrazowało wybuch wulkanu.

Kolejnym niezwykłym świętem były obchody „Dnia niedźwiedzia polarnego”. Tego dnia wszyscy ubraliśmy się w ubrania białego koloru. Poznaliśmy białe produkty, które jemy na co dzień, a także zwierzęta białego koloru. Szukaliśmy białych przedmiotów w naszej sali. Wysłuchaliśmy niezwykłego opowiadania o niedźwiedziu polarnym i poznaliśmy jego przyzwyczajenia. Aby nasze żłobkowe niedźwiedzie nie czuły się samotne zaprosiliśmy do nas inne zwierzęta żyjące na biegunie północnym. Niezwykłym doświadczeniem była zabawa badawcza polegająca na odkrywaniu właściwości lodu. Zainspirowani tą aktywnością postanowiliśmy kontynuować ją podczas zabaw swobodnych oraz wykorzystać to tego figurki zwierząt mieszkających na biegunie.

Dużo radości zawsze sprawia nam zabawa z bańkami mydlanymi. Tym razem zadaniem dzieci było złapanie jak najwięcej baniek do swoich kubeczków. Miny naszych maluchów były bezcenne!

Gdy tylko nadarza się okazja udajemy się na spacery po okolicy. Zawsze towarzyszy im obserwacja otaczającej nas przyrody i zmian w niej zachodzących. Tym razem udało nam się odwiedzić konie,  a także mieć możliwość obejrzenia koguta ozdobnego.

Dzielnie przygotowywaliśmy się również do „Dnia Kobiet” poprzez przygotowywanie pięknych wiosennych kwiatów w prezencie.

W toku codziennych zajęć nie zapominamy o tym co najważniejsze czyli o zabawie swobodnej.

W ostatnim czasie najbliższą nam tematyką są domy i domki. Budujemy je z klocków, wykonujemy prace plastyczne z nimi w roli głównej. Doskonalimy umiejętności klasyfikacji. Meblujemy pokoje dziecięce, a także uczymy się gdzie mieszkają zwierzęta.

 

 

Z okazji zbliżającego się Dnia Kobiet najlepsze życzenia wszystkim Paniom składają pracownicy i dzieci ze Żłobka na Polnej
 

Marzec wyjął grosik srebrny,
Teraz będzie mu potrzebny.
Do kwiaciarni marzec pobiegł,
Kupić bukiet na Dzień Kobiet.

W związku z rekomendacjami Ministerstwa Edukacji Narodowej dla szkół, przedszkoli i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w niektórych krajach przypadkami zachorowań na koronawirusa prosimy o nie przyprowadzanie chorych dzieci do placówki: gorączka, katar, kaszel, wysypka!


Dziękujemy!

W karnawale same bale!
Co prawda karnawał już za nami, ale my nadal z sentymentem wspominamy nasz bal przebierańców.

W tym radosnym okresie oprócz zabawy karnawałowej, wykonywaliśmy wiele innych aktywności związanych z tym niezapomnianym czasem. Między innymi urządziliśmy w żłobku „Przymierzalnie strojów karnawałowych”.

Wesoło bawiliśmy się również wykorzystując chustę animacyjną.

Wykonywaliśmy także prace plastyczne o tematyce karnawałowej: ozdabialiśmy balowe stroje, a także wspólnie malowaliśmy suknie XXL.

Dużym zainteresowaniem cieszyło się również obchodzone w naszej placówce „Święto kota”. Nie zabrakło rozmaitych kocich zabaw ruchowych, czytania książek o tej tematyce, zabawy kocimi pacynkami, a także wykonywania kociej rodzinki z włóczki.

 

 

Karnawał zawitał również do Naszego Żłobka. W barwnych przebraniach dzieci wraz z opiekunami tańczyły, bawiły się oraz brały udział w rozmaitych konkursach. Nie zabrakło zdjęć z akcesoriami z bajek, małych i dużych baniek mydlanych, pląsów na gazetach i zabaw ruchowych. Bal karnawałowy był bardzo intensywnym czasem, który obfitował w wiele radości i uśmiechów.

 

Mimo, że luty jest najkrótszym miesiącem w roku u Nas dzieje się bardzo dużo!
Powoli rozpoczęliśmy naszą przygodę z pracą metodą Froebla. Dzieci zapoznały się z Darem 1, czyli kolorowymi wełnianymi piłeczkami w sześciu kolorach. Maluchy były bardzo ciekawe co znajduje się w tajemniczym drewnianym pudełku. Bacznie badały właściwości piłeczek i chętnie się nimi bawiły. Z niecierpliwością czekamy na Dar 2.

Mimo, że nie możemy bawić się na śniegu i obserwować zmian zachodzących w przyrodzie zimą, nie poddajemy się i organizujemy zimowe zabawy w sali. „Lepimy bałwany” z waty, robimy śnieżną zawieruchę za pomocą gazet oraz stemplujemy śnieżynki. Ćwiczymy również naszą spostrzegawczość poprzez dobieranie zimowych gwiazdek w pary.

Podczas każdej nadarzającej się sytuacji organizujemy spacery. Na każdym z nich czekają na nas różne niespodzianki. Ostatnio mieliśmy niezwykłą szanse obserwacji małej kurki z hodowli drobiu ozdobnego.

Wszystkie nasze zajęcia są zaplanowane i przemyślane. Podczas ostatnich wspomagaliśmy pracę naszego mózgu w czasie prób rysowania „leniwych ósemek”.

W połowie lutego odbyło się święto, które nie uszło również naszej uwadze. Były to walentynki! Wspólnie rozmawialiśmy o wszystkich osobach, które kochamy, a także przypomnieliśmy zasady których powinniśmy przestrzegać, aby wszyscy czuli się w żłobku dobrze i bezpiecznie. Na sam koniec kolorowaliśmy wielkie walentynkowe serca.

Mimo ilości zajęć i szybko uciekającego czasu, znajdujemy chwilę na zabawę swobodną.

 

Całkiem niedawno szykowaliśmy prezenty z okazji Dnia Babci i Dziadka, a tuż po tym obchodziliśmy „Dzień koloru niebieskiego”. Zarówno dzieci  jak i cały personel ubrany był oczywiście na niebiesko. Wyszukiwaliśmy niebieskich przedmiotów w naszym najbliższym otoczeniu jak i poza nim. Nie mogło zabraknąć również niebieskich zabaw muzyczno- ruchowych oraz pracy plastycznej z wykorzystaniem niebieskiej bibuły, podczas której doskonaliliśmy sprawność naszych palców.

Koniec stycznia poświęcony był również poznawaniu rozmaitych kształtów.

Natomiast na początku lutego skupiliśmy się na temacie higieny. Jak o nią dbać i dlaczego jest ona taka ważna w codziennym życiu. Podczas jednych z zajęć odwiedziła nas Pani Psycholog oraz Pani Logopeda z zaprzyjaźnionej Niepublicznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Puławach.

Przyjrzeliśmy się również pracy dentysty. Poznaliśmy jego strój, uczyliśmy się jak właściwie szczotkować zęby, a także pozwoliliśmy sobie na wyrwanie kilku.

Pamiętając o trwającym karnawale szalejemy póki możemy z chustą animacyjną, a także podczas zabaw ruchowych z wykorzystaniem balonów.

Wykonujemy również inne zimowe prace plastyczne.

Pamiętamy jednak, że najlepszą formą nauki dla dzieci jest zabawa, przede wszystkim ta swobodna, znajdujemy czas również na nią.

 

 ...jest dla nas bardzo pracowitym miesiącem. Tyle się dzieje! Oprócz zmian atmosferycznych obserwujemy również inne zmiany zachodzące w przyrodzie. Tym razem zajęliśmy się tematem dokarmiania ptaków.

Wykonaliśmy również prezenty z masy solnej dla naszych Dziadków. Mamy nadzieję, ze te drobne upominki sprawią dziadkom i babciom dużo radości!

Oprócz spacerów pobyt na świeżym powietrzu spędzamy na wiele sposobów. Ostatnio czas urozmaiciła nam zabawa z chusta animacyjną.

Gdy na dworze szaro- buro u nas zawsze jest kolorowo i wesoło!

 

...bardzo dużo czasu poświęciliśmy doskonaleniu pracy naszych małych paluszków zarówno poprzez prace plastyczne np. malowanie deszczu rękami…


Jak i poprzez zabawy swobodne np. budowanie z klocków lub lepienie z ciastoliny.

Ćwiczyliśmy również nasz aparat mowy, aby móc mówić coraz więcej!

Oprócz zajęć ruchowych, muzycznych i plastycznych bardzo lubimy czytać i oglądać rozmaite książki, zwłaszcza te nietypowe. Tym razem zabawa z książką „Naciśnij mnie”.

 

 

W naszym Żłobku również witaliśmy Nowy Rok. Tańczyliśmy, bawiliśmy się, rozmawialiśmy o zbliżających się pokazach fajerwerków. Aby lepiej rozumieć to co nas czeka wieczorem oglądaliśmy zimne ognie oraz wykonywaliśmy pracę plastyczną „fajerwerki” metodą stemplowania.

W związku z tym, iż wszyscy nie możemy doczekać się śniegu oraz nadejścia prawdziwej zimy przywołujemy ją wszelkimi sposobami np. poprzez wykonywanie ciepłych zimowych czapek.

 

 

"Dziesięć, dziewięć… głośno liczę i od razu Tobie życzę: niechaj wszystko, o czym marzysz, w Nowym Roku się wydarzy".

 

Najlepsze życzenia szczęśliwego Nowego Roku

przesyłają dzieci oraz pracownicy Żłobka na Polnej w Gołębiu.

 
 

W naszym Żłobku również przygotowywaliśmy się do nadejścia Bożego Narodzenia. Zaczęliśmy od zrobienia upominków dla naszych Rodzin. Wykonywaliśmy aniołki z odciskami dziecięcych dłoni.

Ozdabialiśmy także świąteczne pierniki.

Następnie stworzyliśmy ozdoby do naszej sali, między innymi bardzo długie łańcuchy choinkowe…

Bombki…

Udekorowaliśmy również nasze świąteczne drzewko.

Wykonywaliśmy także inne prace plastyczne o tematyce świątecznej. Malowaliśmy choinki…

  Wyklejaliśmy czapki Świętego Mikołaja.

Zmierzyliśmy się również z kolorowanką wielkiego formatu.

Podczas zajęć poznawaliśmy rozmaite ozdoby choinkowe.

W tym świątecznym okresie nie zapomnieliśmy, że w zdrowym ciele zdrowy duch! Zadbaliśmy zatem o czas spędzony na świeżym powietrzu. W sali żłobkowej kształtowaliśmy nasze poczucie równowagi oraz koordynację wzrokowo-ruchową.

 

 Okres pełen niespodzianek zaczęliśmy od obchodów Światowego Dnia Pluszowego Misia. Tego dnia dzieci przyszły do żłobka wraz ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi - misiami. Zabawę rozpoczęliśmy od poszukiwania pluszaków, które pochowały się w różnych zakamarkach naszej sali. Czas umililiśmy sobie muzyką, tańcem i przytulaniem się z naszymi ulubieńcami. Poza zabawą skupiliśmy uwagę na poznawaniu właściwości miodu: jego smaku, koloru, zapachu oraz konsystencji. Na samym końcu wykonaliśmy pracę plastyczną. Podjęte działania przyniosły dzieciom moc ciekawych i niezapomnianych pozytywnych wrażeń.

Kolejno przygotowywaliśmy się do nadejścia Mikołaja. Dzieci miały do wykonania wiele trudnych zadań. Początkowo musiały odgadnąć „Co Mikołaj nosi w swoim worku?”.

Następnie pokonywły tor przeszkód.

Musiały również nauczyć się cichutko skradać, tak samo jak robi to Święty Mikołaj przynosząc w nocy prezenty.

Na sam koniec dzieci wraz Paniami kolorowały gigantyczną kolorowankę postaci Świętego Mikołaja.

Po tych wszystkich zmaganiach maluchy doczekały się wizyty ich ulubionego gościa oraz otrzymały upragnione prezenty. Mikołaj przygotował prezent dla każdego dziecka, nie zapominając ale nie zapomniał również o nowych zabawkach do naszej sali żłobkowej.

  W minionym miesiącu dużo czasu poświęciliśmy również rozwijaniu talentów muzycznych dzieci. Maluchy zapoznawały się z nowymi instrumentami.

Jak wiemy grać można nie tylko na gotowych instrumentach zwłaszcza przy j jesiennej, deszczowej pogodzie. Właśnie dlatego wraz z dziećmi urządziliśmy koncert grany na parasolach.

Następnie postanowiliśmy je namalować.

Jesienna aura nie odstrasza nas od spacerów.

Oprócz zajęć zorganizowanych dzieci bardzo lubią bawić się samodzielnie. W ostatnim czasie naszą uwagę i zaangażowanie szczególnie przyciągnęły układanki.

 

  ..ale my się aurze nie dajemy i kiedy tylko możemy stawiamy na aktywność na dworze. Tym razem postawiliśmy na zabawy z piłką.

Gdy nie udaje nam się skorzystać w uroków jesieni chętnie korzystamy z możliwości jakie daje nam sala. Tym razem rozwijaliśmy nasz zmysł dotyku poprzez zabawy na ścieżce sensorycznej…

Oraz ćwiczenia z wykorzystaniem kamieni sensorycznych.

Nie zapominamy również o wzmacnianiu naszych paluszków. Chętnie sięgamy po plastelinę i inne materiały.

W tym miesiącu zdecydowanie dominowały zabawy konstrukcyjne, okazało się że jesteśmy świetnymi budowniczymi!

Jesienne prace plastyczne

 

 ...skupiliśmy się na rozwoju orientacji przestrzennej u dzieci, zwłaszcza na poznaniu schematu własnego ciała. Oprócz zabaw muzyczno- ruchowych wykonywaliśmy również prace plastyczne.

Pogoda sprzyja również aktywnościom i zabawom ruchowym na świeżym powietrzu.

Lecz gdy aura nie pozwala na wyjście na dwór dbamy, aby maluchy miały wystarczająco dużo ruchu w sali

Dzieci bardzo lubią nasze zajęcia czytelnicze, a przecież książki można czytać na wiele sposobów. My czytaliśmy je właśnie tak:

 

 

Projekt „WSPIERAMY MAMY W GMINACH WIEJSKICH POWIATU PUŁAWSKIEGO”
jest projektem realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020,
Oś priorytetowa: 9. Rynek pracy, Działanie: 9.4 Godzenie życia zawodowego i prywatnego w okresie 1.04.2019r. do 31.08.2021r.